05.01.2023 10256

Рекуперативне гальмування

~ 7 хв.

ЧИМ РЕКУПЕРАЦІЯ КОРИСНА ДЛЯ ВЛАСНИКІВ ЕЛЕКТРОКАРІВ? ЩО БУДЕ ЯКЩО ВИКОРИСТОВУВАТИ РЕКУПЕРАТИВНЕ ГАЛЬМУВАННЯ ЩОДНЯ? ЯКІ НАЙЕФЕКТИВНІШЕ УМОВИ ДЛЯ РЕКУПЕРАЦІЇ?
 

ЩО ТАКЕ РЕКУПЕРАЦІЯ?

Цей процес відомий досить давно. Він використовується і в залізничному, і в автомобільному транспорті.

Рекуперація припускає можливість часткового повернення використаної енергії (тепла, води, газів) з метою її повторного застосування.

Рекуперація в електромобілі — це процес перетворення кінетичної енергії в електричну з наступним її поверненням в акумуляторний блок. Простими словами, це підзарядка акумулятора та збільшення запасу ходу електрокара просто в русі. Використовуючи педаль для рекуперативного гальмування можна, акумулювати частину витраченої енергії та використати її повторно.

ПРИНЦИП РОБОТИ РЕКУПЕРАТИВНОГО ГАЛЬМУВАННЯ

1. При гальмуванні електромобіля його силовий агрегат відключається від акумулятора і переходить в генераторний режим, самостійно виробляючи енергію.

2. У такому режимі в обмотках ротора та статора виникають протилежно спрямовані струми.

3. На валу електромотора з'являється гальмівний момент. Він забезпечує гальмування транспортного засобу, знижуючи швидкість.

4. Одночасно з цим невитрачена кінетична енергія перетворюється на електроенергію і тепло.

5. Електрична енергія надходить в акумулятор, збільшуючи його заряд.

ЧИ ВИГІДНА РЕКУПЕРАЦІЯ В ЩОДЕННОМУ ВИКОРИСТАННІ?

Цілком очевидно, що рекуперація дозволяє їздити на більшу відстань без підзарядки. Запас ходу залишається важливим питання автовиробників, тому винаходяться шляхи його збільшення. Одним зі способів збільшення запасу ходу є саме рекуперація. Вона дозволяє заряджати акумулятор та збільшувати запас ходу без підзарядки, хоч і на незначну кількість. Та навіть цей невеликий заряд може бути вирішальним.

До того ж в такому випадку електромобіль гальмує двигуном, тож гальмівні колодки менше зношуються. Це забезпечує їхню довгу експлуатацію, а отже і менші витрати на обслуговування автомобіля.

Рекуперацію варто завжди використовувати, коли їдеш з гірки, тоді заряд накопичується більше. Ще власники говорять, що авто підзаряджається, якщо його штовхати чи тягнути іншим авто.

ЗА ЯКИХ УМОВ РЕКУПЕРАЦІЯ НАЙБІЛЬШ ТА НАЙМЕНШ ЕФЕКТИВНА?

Сприятливі умови

  • коли рух відбувається заміськими трасами, що дозволяють розвивати гарну швидкість;
  • горбиста місцевість та наявність крутих спусків;
  • у міських умовах з проїздом безлічі світлофорів у режимі «старт-стоп»;
  • великі розміри та вага авто.

Не ефективно використовувати рекуперацію, якщо:

  • рух відбувається по рівній поверхні з однією швидкістю (гальмо не використовується);
  • низька температура навколишнього середовища (рекуперативна електроенергія вироблятиметься в обмеженому обсязі);
  • 100% заряд батареї (неможливо зарядити батарею, якщо вона вже заряджена на 100%).

ПІДВОДЯЧИ ПІДСУМОК

Рекуперація є гарним бонусом для власників електромобілів. Вона дозволяє збільшити запас ходу, розтягнути заряд батареї надовше та навчає економному стилю водіння. А також береже певні деталі від зношування. Для ефективного рекупераційного гальмування потрібні часті та довгі спуски, або ж міська їзда в режимі "старт-стоп". Чим частіше гальмує автомобіль, тим більше заряджається акумуляторна батарея.